Website Manager

Eights win District Championship!!

Eights win District Championship!!

News Detail

23

Jun, 2024

2024 All-Star Tournament information (updated 7/11)

Next games for each team
Bwine Inv Black (2-0) vs Brandywine Blue at Brandywine, Friday, 5:30
Tens (0-1) vs Newark National at Agnew, Friday 7:30
Bwine Inv Gold (2-1) vs Brandywine Red, Saturday, 9am
Nines (3-0) in championship game vs TBD on Agnew Field - July 15, 6:30

Eights (7-1) - DISTRICT CHAMPIONS!
Seniors(2-2), Juniors(2-2), Majors(0-2) eliminated

Results in chronological order(most recent first)
Newark National 11, PC Majors 3
PC Bwine Gold 11, Newark American 1
PC Nines 10, Newark National 0 (5 innings)
Naamans 12, PC Majors 2 (5 innings)
Naamans 4, PC Tens 3 (7 innings)
PC Bwine Black 8, Newark National 4
PC Eights 8, Canal Blue 7 - won District Championship!
PC Eights 6, Canal Blue 4
PC Eights 10, Naamans 2
PC Bwine Gold 5, New Castle/Suburban 4
PC Nines 11, Brandywine 7
PC Eights 14, Canal Gold 7
PC Eights 22, Newark National 2
Newark National 5, PC Juniors 2 (finished 3rd, 2-2)
PC Eights 11, New Castle 0
PC Nines 10, Canal 0
Newark National 10, PC Seniors 1 (finished 4th, 2-2)
PC Bwine Black 16, Canal Blue 5
Canal Gold 4, PC Bwine Gold 3 (7 innings)
PC Juniors 10, Newark American 0
Canal Blue 8, PC Eights 6
PC Seniors 5, Suburban 3
PC Eights 15, Newark American 0
PC Juniors 12, Brandywine 1 (5 innings)
Brandywine 8, PC Seniors 1
Naamans 9, PC Juniors 8
PC Seniors 2, Newark National 0

             Pike Creek will have a record 9 All-Star Teams this year and host 20 or 21 games.  Here's the team by team rundown:

The 8yo tournament was a double-elimination machine-pitch tournament hosted by Newark National LL.  Pike Creek's team was managed by Donnie Witte.  Members of the team were: John Arent, Daniel Coates, Jonathan Dawson, Cameron Eastman, Brayden Fowler, Logan Hagan, Chase Haley, Bryson Lewis, Harley Marconi, Dominic Noel, Eli Parke, and Easton Witte. The team went 7-1 and won the District Title.

The 9yo tournament is a double-elimination tournament hosted by Pike Creek.  All games will be played at the Forest Oak complex.  Pike Creek's team will be managed by Ryan Rozenko. Members of the team are: William Carnwath, Cal Crowe, Michael Crumlish, Daniel DePrisco, Leo DeVaul, Easton Dolan, Nicholas Harrar, James Owens, Jace Rozenko, Mason Sontowski, Sydney Starke, and Tristan Whitaker.

The 10yo tournament is a double-elimination tournament played at 6 District 2 fields.  Pike Creek's team will be managed by Tom Legg.  Members of the team are: Matthew Bogart, Sebastian Brooks, Charlie Cavanaugh, Robert Edgar, Lucas Francica, Logan Hart, Logan Nepi, Logan Podolak, Cameron Rholetter, Julian Ryan, Cole Steele, and Ella Suydam.  Pike Creek will open on July 8 at 6:30 at Naamans LL against Naamans.  The winner will advance to the state tournament.

The Brandywine Invitational Tournament is for 11-12yo that don't play on the league's District team.  There are 11 teams in this tournament, and everyone is guaranteed 4 games in pool play.  Top 4 teams advance to the semifinals.  All games will be played at Brandywine's Dyer Field complex.  For the first time, Pike Creek will enter two teams in this tournament.  The Black team managed by Pat Dolan will have Jayminson Bundy, Gabriel Creedon, Luke DiRocco, Landon Dolan, Jack Fallon, Gregory Hartless, Braydon Kucharski, Bryce Lewicki, Dominic Starr, Jaxson Swarter, Lucas Tolvaisa, and Brycen Wyatt.  The Gold team managed by Ted Bojarski will have Theo Bojarski, Logan Booker, Liam Brooks, Jack Jamieson, Jonah Kalmus, Lucas King, Dominic Mazzio, Zachary Neef, Damian Singles, Mikey Suydam, Colton Terranova, and Logan Tweddle.

The 11-12yo Major District Tournament will be a double elimination tournament played at District 2 fields.  Pike Creek's team was managed by Milton Fullwood.  Members of the team were: Boden Davis, Cameron Fischer, Jackson Fullwood, Domenick Harrar, 
Declan McLaughlin, Owen Nelson, Austin Price, Francis Ryan, Patrick Shelton, Cole Starke, Colin Steele, and Rohan Zielinski
.  The winner will advance to the state tournament with a chance to qualify for the World Series at Williamsport.

The 13yo 50/70 Intermediate tournament was canceled because Pike Creek failed to get approval for Stanton players on the team.  Pike Creek team was managed by Rick Cascino.  Members of the team were: Anthony Bogush, Ryan Cascino, Michael Clifford, Destin Glazik, Noah Harper, Michael Henry, Kian McCarron, Cameron Osaba, Kameron Rogers, Julian Ruffin, Shane Sklodowski, and Kole TurchenBrandywine won the title by default

The 13-14yo Junior tournament was a double elimination tournament played at District 2 fields.  Pike Creek's team was managed by Anthony Bogan.  Members of the team were: Liam Ayers, Anthony Battisto, Logan Birch, Carter Bogan, Joseph DeBright, Tyler Gizzi, Evan Hazeldine, Ryan McCullin, Jayden Mitchell, McKeon Neef, Evan Yost, and Brendan Zielinski.  Pike Creek went 2-2 and finished 3rd.  Naamans won the tournament.

The 15-16yo Senior tournament was a double-elimination tournament played at District 2 fields.  Pike Creek's team was managed by Bob Hoover.  Members of the team were:  Carter Bartkowski, Christian Bechstein, Donovan Burns, Alan Cascino, Jacob Doyle, Jeremy Driscoll, Keynan Hunter, Colin Klingensmith, Noah Matthews, Warren Swank, Chase Watson, Michael Watson, and Shane Wilson.  Pike Creek went 2-2 and finished 4th.  Brandywine came out of the losers bracket to win the tournament.

Pike Creek will host Junior games on June 24 and 26, Senior games on June 27 and 28, a 10yo doubleheader on July 12 and a Major District doubleheader on July 13.  Plus, there will be 12 or 13 9yo tournament games starting with a tripleheader on June 29 and finishing with a championship game on July 15 and possibly an if necessary game on July 16.

Copyright © 2024 Pike Creek Little League  |  Privacy Statement |  Terms Of Use |  License Agreement |  Children's Privacy Policy  Log In